Mardin Valiliği
Mardin Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Mardin Valiliği
Mardin Valiliği

TIBBİ- TEHLİKELİ ATIK BEYANI

27 Mart 2017
TIBBİ- TEHLİKELİ ATIK BEYANI

TIBBİ- TEHLİKELİ ATIK BEYANI:

 

 

Bakanlığımız Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünün görüşü neticesi, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinin idari bakımdan İl Halk Sağlığı Müdürlüklerine bağlı alt birimler olduğu, dolayısıyla İl Halk Sağlığı Müdürlüğü altında tesis olarak kaydedilmek suretiyle Çevre Bilgi Sistemine dâhil olmaları ve beyanlarını bu şekilde vermeleri mütalaa edilmiştir.

 

İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri gibi vergi numarası bulunmayan sağlık kuruluşlarının web tabanlı Tehlikeli Atık Beyan Sistemine Halk Sağlığı Müdürlüğü altında tesis olarak kaydedilmeleri işlemleri 2014 yılında tamamlanmıştır.

 

Tıbbi-Tehlikeli atık beyanlarının her yıl Mart ayı sonuna kadar beyan zorunluluğu bulunması nedeniyle Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve ilgili Laboratuvarların ilk kez beyan yapacak olmaları nedeniyle 2016 yılı Tıbbi- Tehlikeli atık beyanın 01 Ocak – 31 Mart 2017 tarihleri arasında yapılması gerektiği hakkında Müdürlüğümüzce, Halk Sağlığı Müdürlüğüne bir hatırlatma yazısı gönderilmiş ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından da Aile Sağlığı Merkezleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Laboratuvarların yazılı olarak bilgilendirildiği ifade edilmiştir.

 

Web tabanlı (TABS) Tehlikeli Atık Beyan Sistemine Halk Sağlığı Müdürlüğü altında tesis olarak kaydedilme işlemleri tamamlanmış ve Müdürlüğümüzce Onaylama işlemi gerçekleştirilmiş olan Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi veya Laboratuvarınızın Çevre Bilgi Sistemi Kullanım Başvuru Formlarında kayıt sırasında belirtilen e-posta adreslerine sistem üzerinden gönderilmiş kullanıcı adı ve parola ile  http://online.cevre.gov.tr adresinden giriş yapılarak 2016 yılı atık beyanının yapılması gerekmektedir.

 

2016 TIBBİ-TEHLİKELİ ATIK BEYANINDA :  ASM (Aile Sağlığı Merkezi) /TSM (Toplum Sağlığı Merkezi) ve Laboratuvarlara ait (TIBBİ ATIK BEYANI İÇİN) gerekli bilgiler kısaca aşağıda özetlenmiştir.

 

ÖRNEKTİR

Tesis kodu (NACE)     ASM/ TSM        : 86.21.02

                                      Laboratuvarlar : 86.90.10

Kapasite : ASM/ TSM ve Laboratuvarlardaki  ortalama yıllık bakılan hasta/tahlil/aşı vb. sayısı

Birim : adet-kg/yıl

Beyan edilecek atıklar için  “Yeni Atık Beyanı Ekle” butonuna basılır.

Atık” sekmesine Tıbbi atık kodu: 18.01.03 ( 18 01* ve 18 02* ile başlayan atık kodları )

Miktarı ve ölçü birimi girişleri : (2016 yılı tıbbi atık miktarı) ve birimi (kg/yıl)

“İşlemin Nerede Yapıldığı : Tesis dışı

“Atık İşleme Yöntemi” :D9

Atık İşleme Tesisi : Atığın verildiği sterilizasyon tesisi (İN-TE) bilgi girişleri yapılacaktır.

Yapılan işlemlerin kaydedilmesinin ardından “Onay İşlemleri için buraya tıklayınız.”  bölümüne tıklanır.

Daha sonra, Onay Kodunu Öğren butonuna tıklanır. Tesis bilgileri kısmında belirtilen e-posta adresine sistem tarafından onay kodu gönderilir. Bu onay kodunu “Onay Kodu” kısmına girip “Onayla” butonuna basıldıktan sonra o yıla ilişkin beyan tamamlanmış olacaktır. “Formu Yazdır” kısmından beyan yazdırılarak 5 yıl süreyle saklanmalıdır. Beyanların çıktısı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve ilgili birimlerine gönderilmez ve tesiste muhafaza edilir.  

 

 

Atık Yönetimi Uygulaması:   Atık Beyan Sistemi - TABS Video 1 ;  Atık Beyan Sistemi - TABS Video 2

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır